O Lutamaxe

Lutamax DUO obsahuje makulárny karotenoid luteín, zeaxantín, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny DHA a EPA. Všetky tieto látky sú prírodného pôvodu vyrobené v mimoriadne čistej (purifikovanej) forme. Lutamax DUO je vhodný najmä pri degeneratívnom ochorení očí ako napr. VPDM.

 

Charakteristika:

Pomáha vidieť prirodzene a ostro. Prispieva k udržaniu dobrého zraku. Používa sa ako doplnok liečby pri vekom podmienenej makulárnej degenerácií.  

Výživový doplnok obsahuje omega-3 nenasýtené mastné kyseliny DHA a EPA, luteín, zeaxantín a vitamín E.  

 

Dávkovanie:

Počas prvých 3 až 6 mesiacov sa má užívať 1 kapsula denne Lutamax DUO 20 mg.  

Po tejto začiatočnej dávke sa odporúča nepretržite užívať 1 kapsulu denne Lutamax DUO 10 mg.

 

Zloženie - 10mg:

Luteín (s cca 5% zeaxanthínu): 10 mg  
Vitamin E: 3,6 mg *30% DDD
Rybí olej (obsahuje): 581 mg  
Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny: 330 mg  
DHA: 240 mg  
EPA: 90 mg  
Želatinová kapsula: 76 mg  
Hmotnosť 1 kapsuly: 670 mg  

*DDD = doporučená denná dávka

 

Balenie:  30 kapsúl

 

Zloženie - 20mg:

Luteín (s cca 5% zeaxanthínu): 20 mg  
Vitamin E: 3,8 mg *32% DDD 
Rybí olej (obsahuje): 581 mg  
Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny: 330 mg  
DHA: 240 mg  
EPA: 90 mg  
Želatinová kapsula: 76 mg  
Hmotnosť 1 kapsuly: 670 mg  

*DDD = doporučená denná dávka  

 

Balenie:  30 kapsúl

 

Luteín


LuteinLUTEÍN si ľudské telo nemôže samo syntetizovať. V prírode sa luteín nachádza v rastlinách, ako je kukurica alebo paprika. V nich sa luteín obvykle vyskytuje v kombinácii so zeaxanthínom. Luteín a zeaxanthín odfiltrovávajú zo slnečného spektra vysoko energetické modré žiarenie, čím chránia naše zrakové bunky pred poškodením od slnečného žiarenia. V ľudskom tele sa luteín môže konvertovať na zeaxanthín. To je dôvod, prečo je rozhodujúcim faktorom pre dávkovanie obidvoch substancií celkové množstvo luteínu. Uskutočnené štúdie naznačujú, že pokiaľ prijímame denne 10mg luteínu, znižuje sa riziko ochorení v dôsledku nedostatku výživových látok v organizme. Nedostatočný prísun karotenoidov (luteínu a zeaxanthínu), vitamínov a minerálov, ktoré sú zodpovedné za hustotu makulárneho pigmentu, nepriaznivo ovplyvňuje organizmus. Nedostatok týchto látok môže mať za následok postupnú degeneráciu žltej škvrny.
Európska populácia prijíma v potrave len malé množstvo luteínu (cca 2mg denne). Preventívne zvýšenie príjmu luteínu a zeaxanthínu sa odporúča najmä vo veku nad 50 rokov. Prevencia je prínosom už oveľa skôr.
Vzhľadom k deficitu luteínu v bežnej strave sa luteín dopĺňa prvý polrok v doporučenom množstve 20mg denne. Naplnia sa tak vlastné telesné zásoby luteínu a podporí sa výživa očí. Potom sa odporúča denný príjem luteínu cca 10mg denne pre udržanie zvýšenej hladiny luteínu a to dlhodobo. Po niekoľkých mesiacoch zvýšeného príjmu týchto užitočných látok do organizmu možno pozorovať rozdiel.

 

Vitamin E


Vitamin E

Vitamin E je najdôležitejší antioxidant v ľudskom tele. Odbúrava tiež voľné radikály, čím predchádza akémusi znečisteniu organizmu toxickými a inými škodlivými látkami. Samozrejme, vitamín E podporuje aj imunitný systém, stimuluje normálny rast, podporuje činnosť srdca i nervovej sústavy. Pomáha i pri nadmernom zrážaní krvi, spolupracuje na syntéze bielkovín, je nutný pre dobré trávenie, pomáha pri metabolizme polynenasýtených mastných kyselín. Vitamín E podporuje aj tvorbu červených krviniek, činnosť pohlavných žliaz, má močopudné účinky a znižuje krvný tlak. Okrem toho tiež zabraňuje samovoľným potratom a má pozitívne účinky pri liečení cirkulačných problémov ako sú angína a arteroskleróza.

Vitamín E tiež pomáha zabraňovať oxidácii voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a pôsobí preventívne proti tvorbe krvných zrazenín. Zlepšuje krvný tok ku krajným častiam tela, ako aj zlepšenie symptómov u niektorých ľudí so slabou cirkuláciou do nôh. Dôležitým zdrojom vitamínu E sú rastlinné oleje, orechy, celozrnné produkty a listová zelenin

 

Zeaxantín


ZeaxantínLuteín a zeaxantín patria medzi zlúčeniny označované ako karotenoidy (prírodné farbivá). Nájdeme ich najmä v ovocí a zelenine, kde zodpovedajú za ich červenú, oranžovú alebo žltú farbu. Zo živočíšnych zdrojov sa karotenoidy vyskytujú napríklad vo vaječnom žĺtku. Karotenoidy sa bežne vyskytujú vo všetkých organizmoch, ktoré dokážu uskutočňovať fotosyntézu. Nájdeme ich preto v rastlinách a riasach. Karotenoidy plnia mnoho rozmanitých funkcií, napr. zachytávanie svetla, ochrana pred poškodením intenzívnym žiarením, syntéza feromónov, farebná návnada na prilákanie opeľovačov a pod.

Luteín a zeaxantín predstavujú hlavné pigmenty, ktoré nájdeme v makule – mieste na sietnici označovanom ako „žltá škvrna“. Makula zabezpečuje centrálnu zrakovú ostrosť, ktorá je potrebná na videnie detailov pre výkon každodenných úloh, ako je napríklad šoférovanie, čítanie alebo rozoznávanie tvárí. Luteín a zeaxantín fungujú ako antioxidanty (eliminujú voľné radikály) a filter modrého svetla. Chránia tak naše oči pred poškodzujúcim účinkom žiarenia a zlepšujú ostrosť videnia.

 

Rybí olej


Rybí olej

Rybí olej je unikátnu kombináciou prírodných omega-3 esenciálnych mastných kyselín z rýb a vitamínov D, A a E. Omega 3 esenciálne mastné kyseliny majú vedecky potvrdený pozitívny vplyv na srdce, krvný obeh a mozog. Je prirodzene bohatý na dôležitú omega-3 mastnú kyselinu DHA, ktorá je dôležitá pre optimálny vývoj a a funkciu mozgu, zraku a nervového systému. Pečeň arktických tresiek má obzvlášť vysokú koncentráciu vitamínu D, ktorý stimuluje vstrebávanie vápnika v tele, čo napomáha stavbe silných kostí. Vitamín A pozitívne ovplyvňuje zrak a je zodpovedný za správnu funkciu imunitného systému. Vitamín E pôsobí ako antioxidant.

 

 

 

Vedľajšie účinky:

Prípravok Lutamax je veľmi dobre znášaný aj pri vysokom dávkovaní a pri dlhodobom užívaní sa nevytvára závislosť. Prípravok nemá vedľajšie účinky, neprejavuje antibiotickú aktivitu, je úplne netoxický a bez vzájomného pôsobenia s ostatnými prípravkami.

 

Upozornenie:

Ako doplnok stravy nenahrádza vyváženú a pestrú stravu. Uchovávať mimo dosahu a dohľadu detí.